پاورپوینت روانشناسی شخصیت از دیدگاه اسلام (31 اسلاید) – فایل جدید

پاورپوینت روانشناسی شخصیت از دیدگاه اسلام (31 اسلاید),مفهوم شخصیت در قرآن و اسلام,شاکله,مراحل رشد شخصیت در اسلام,شخصیت فطری انسان,انواع تیپ های شخصیتی در قرآن,شخصیت بهنجار و سلامت روانی از نظر اسلام,ملاکهای سلامت روانی و شخصیت بهنجار در اسلام

پاورپوینت روانشناسی شخصیت از دیدگاه اسلام (31 اسلاید)

مقدمه
دیدگاهها و تئوری های زیربنایی در روان شناسی شخصیت ، مبنای روشهای درمانی را شکل می دهند و طبیعی است تا شناخت دقیق و درست نباشد ، استفاده از راهکارهای درمانی به بیراهه رفتن است .
از آنجایی که به زعم ما مکتب اسلام کاملترین و جامع ترین مکاتب دینی و جهانی است ، توجه به جهت گیری دیدگاه اسلام به این موضوع کلیدی و البته معماگونه که تا کنون هر روانشناس و دانشمندی فقط جنبه های جزئی از آن را حل کرده است ، می تواند چشم انداز دقیق و اثر بخشی را بوجود آورد .

مفهوم شخصیت در قرآن و اسلام
یکی از مهم ترین عناصر شخصیت که در قرآن وجود دارد مفهوم شاکله است در سوره اسری آیه 84 آمده است : بگو هر کسی بر شاکله (ساختار روانی و بدنی ) خویش عمل می کند و خدای شما به کسی که راهش از هدایت بیشتری برخوردار است داناتر است . استنباطی که از این آیه می شود این است که منشا اعمال آدمی شاکله اوست که معادل شخصیت در روان شناسی است .

به طور کلی شاکله دارای معانی زیر است :

 1- نیت
2- خلق و خوی
3 – حاجت و نیاز
4 – مذهب و طریق
و 5 – هیئت و ساخت .
این موارد به عنوان زیر بنای رفتارهای انسان محسوب می گردند.

مباحث دیگر پاورپوینت:
شاکله
مراحل رشد شخصیت در اسلام
شخصیت فطری انسان
انواع تیپ های شخصیتی در قرآن
شخصیت بهنجار و سلامت روانی از نظر اسلام
ملاکهای سلامت روانی و شخصیت بهنجار در اسلام
نتیجه گیری
منابع

 

دانلود مستقیم فایل