پاورپوینت داروشناسی(دانستنی های دارویی) – فایل جدید

داروشناسی,روش های ساخت دارو,داروی ژنریک,اصطلاحات نسخه خوانی,دانستنی های دارویی,داروهای چربی خون,داروهای فشار خون,داروهای ضد سرطان,داروهای ضد افسردگی,داروهای افسردگی,معرفی داروهای ضد فشار خون,تحقیق دارویی,پاورپوینت داروشناسی,پاورپوینت دار,,,

پاورپوینت داروشناسی کاملا قابل ویرایش است و دارای 37 اسلاید و مناسب برای تحقیق سمینار و اطلاعات عمومی است.

فهرست مطالب
انواع روش های ساخت دارو
تفاوت داروی ژنریک و تجاری
چند اصطلاح کاربردی در نسخه خوانی
معرفی داروهای ضد افسردگی
معرفی داروهای فشار خون
معرفی داروهای چربی خون
جداول معرفی داروهای ضد سرطان

بخشی از پاورپوینت
داروها چگونه ساخته و تهیه می شوند
همانطور که می دانیم قبل از ساخت و تهیه داروهای شیمیایی داروها به طور طبیعی مورد استفاده قرار می گرفت و از خود طبیعت یعنی از گیاهان و حیوانات گرفته می شد. البته درمان طبیعی بیشتر بر گرفته از گیاهان است برای مثال بعضی از داروهای گیاهی شامل مرفین (از 9 تریاک)، دیگوکسین (از گل، دیجیتالیزا لانتا) و آسپرین (از پوست درخت بید) گرفته شده. استفاده از گیاهان دارویی هنوز هم پرطرفدار است و متخصصین طب سنتی و محققین در تلاشند تا بتوانند خواص گیاهان را برای درمان حتی بیماری های سخت کشف و مورد استفاده قرار دهند رقابت بین گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی همیشه وجود داشته و نظرهای متفاوتی بین متخصصین داروشناسی وجود دارد. اما آنچه که هست این است که داروها چه به صورت گیاهی و یا سنتزی و شیمیایی برای درمان بیماری ها طبقه بندی شده اند و بعضی بیماری ها با گیاهان دارویی بهبود نخواهند یافت به خصوص بیماری های صعب العلاج،به همین دلیل دارو به شیوه های متفاوت مورد تحقیق و ساخت قرار گرفت. هر چند بسیاری از داروهای مهم برای بیماری های خاص ریشه گیاهی دارند که در ادامه به این موضوع اشاره شده است.
شیوه دیگر تهیه و ساخت دارو به صورت صناعی و نیمه صناعی می باشد.
داروهایی که به صورت نیمه صناعی هستند: این داروها با ایجاد تغییرات شیمیایی بر داروهای طبیعی به دست می‌آیند وهدف از این کار افزایش اثربخشی بیشتر دارو است. در برخی مواقع اثر و یا قدرت داروی به دست آمده از منابع طبیعی دارای نقص هایی می باشد و یا قدرت اثر بخشی کمتری دارد که با انجام تغییرات جزئی روی ساختار شیمیایی آن می‌توان نقص موجود را برطرف کرد. همچنین این امر می تواند منجر به کاهش برخی عوارض جانبی دارو نیز شود. یک نمونه از این داروها که بسیار شناخته شده است داروی گیاهی مورفین می باشد که از گیاه خشخاش به دست می آید و یکی از مهمترین کاربردهای آن خواص ضد درد بودن آن است. اما همانطور که می دانیم مورفین اعتیاد آور است اما دانشمندان با تغییر در ساختار مورفین داروهایی را بدست آوردند که خاصیت اعتیادآور بسیار ناچیزی دارد و مورد استفاده بیماران قرار می گیرد.

 

دانلود مستقیم فایل